Přeskočit navigaci.
Jste zde: Úvodní stránka > Maorové

Nový Zéland s CK Rajbas – Outdoor Travel | více informací

Maorové

53150142-nahled Podle staré legendy doplul na Nový Zéland v roce 750 n.l. první maorský mořeplavec Kupe.
Roku 1350 pak začíná období velkého stěhování předků dnešních Maorů na Nový Zéland, který Maorové nazývají Aotearoa – Zemí dlouhých bílých oblaků.

Postupem času však britská koruna zbavila Maory pozemkových práv, což vedlo k dlouholetým sporům a četným násilnostem. Tento stav trval až do roku 1987, kdy tribunál Waitangi uznal oprávněnost maorských nároků, vrátil jim jejich půdu a přiřkl finanční odškodnění

Potomci kanibalů

img0033-nahled

Maorové jsou zvláštní národ. Jejich každodenní život je dodnes úzce spjat se starými tradicemi a kulturou. Přestože tvoří jeden národ, tradiční rituály, jazyk, umění a pravidla chování se kmen od kmene liší.

Centrum maorské kultury a folkloru se nachází na rozlehlém a řídce osídleném poloostrově East Cape ve městě Roturua a jeho okolí, které leží stranou od hlavních turistických tras.

Maorský pozdrav Hongi

Pro cizince poněkud nezvyklý je tradiční maorský pozdrav hongi. Dva lidé se chtějí pozdravit, při hongi lehce přitisknou svůj nos k nosu svého protějšku. Pro Maory je totiž důležité udělat si na projev hlubokých citů dostatek času.

Partner webu